Najlepsze firany do nowoczesnego salonu

Salon to specyficzne pomieszczenie w domu. Powinien być elegancki i oddawać charakter gospodarza. Dodatki, które mogą zmienić wygląd pomieszczenia, to firany i zasłony. Powinny komponować się z pozostałymi elementami wnętrza. Jak wybrać firany do salonu, aby nadały mu nowoczesnego charakteru?

Firany dostosowane do potrzeb

Na początek należy podkreślić, że nie ma jednego rozwiązania, które sprawdzi się w każdym salonie. Dekoracja okna zależy od wielu czynników, w tym od wielkości pomieszczenia, jego przeznaczenia, a także stylu życia i przyzwyczajeń wszystkich domowników. Firany do salonu powinny być dobierane przy uwzględnieniu stylu urządzenia całego wnętrza. Dziś bardzo popularny jest styl minimalistyczny, do którego pasują gładkie firany wykonane w jednolitym kolorze. Zastosowana barwa powinna wynikać z połączenia z kolorem ścian, podłogi lub innymi mocnymi akcentami w salonie. Wiele osób preferuje firany do salonu z nadrukowanym wzorem. W takiej sytuacji najlepiej wykorzystać proste i geometryczne kształty. 

Kolorystyka i dekoracje

Dobrym pomysłem jest wprowadzenie jednolitego motywu kolorystycznego do pomieszczenia, na przykład, niebieskiego. Można użyć różnych odcieni, w tym błękitnego i granatowego. Wnętrze warto wtedy uzupełnić o kilka innych dodatków, które będą pasować do wybranego odcienia. Delikatne firany do salonu w pastelowych kolorach mogą wprowadzić wiosenny lub letni klimat. Nie ma również przeciwwskazań, aby zasłony do salonu były białe lub wykonane z materiału ażurowego. W sklepach są dostępne wersje zdobione za pomocą nadrukowanych srebrnych elementów. Takich firan można użyć nawet jako zasłon i w ten sposób ograniczyć zbyt dużą ilość światła w pomieszczeniu.

Naturalne materiały i rośliny

Jeśli chcemy utrzymać nasz salon w stylu boho, należy stosować naturalne kolory i materiały. Cechami charakterystycznymi będą rośliny w glinianych donicach, a także drewniane meble i wzorzyste dywany. Firany do salonu w tym stylu będą doskonałą propozycją dla osób, które lubią wyróżniać się w życiu. W tym przypadku można używać gładkich materiałów lub firan z nowoczesnym wzorem. Niektórzy polecają haftowane firany do salonu, które mogą wyglądać szczególnie efektownie na tle jasnych mebli lub drewnianych akcesoriów. Jeszcze inny pomysł to firany rzymskie, przypominające tradycyjne rolety.

Pamiętajmy, że firany do salonu należy wybierać przy uwzględnieniu szerokości i długości okna. Nie mniej ważny jest sposób zawieszenia. Materiał można montować na karniszach, tradycyjnych szynach lub szynach elektrycznych. Firanami można wtedy sterować pilotem lub nawet za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie.