Dlaczego warto stosować firany w salonie?

Każdy chce urządzić dom tak, aby spełniał wszystkie potrzeby domowników. W pokojach najczęściej używane są firany i zasłony. Pełnią funkcję dekoracyjną, poza tym mogą skutecznie ochronić przed nadmiernym słońcem. Firany powinny być dostosowane do stylu urządzenia pomieszczenia oraz rozmiaru okna. Jak wybrać firany do salonu w nowoczesnym domu (https://nietylkofiranki.pl/158-firany-do-salonu)?

Zmiana charakteru wnętrza

Na początek warto zastanowić się, w jakim celu chcemy powiesić firany? Ja ich pomocą możemy zmienić wygląd okna i przyległej ściany. Wnętrze może zyskać specyficzny klimat, a przy okazji możemy ograniczyć ilość promieni słonecznych w ciągu dnia. Odpowiednio dobrane firany do salonu pozwolą też na ograniczenie widoczności dla sąsiadów. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli okna sąsiednich budynków znajdują się w niewielkiej odległości, w linii prostej od naszego pomieszczenia, na przykład, po drugiej stronie ulicy.

Optymalna długość materiału

Bardzo istotną kwestią jest długość firany. Najlepiej, jeśli będą kończyć się około 1,5 centymetra nad podłogą. Uzyskamy wtedy estetyczny wygląd na całej wysokości pomieszczenia i zminimalizujemy dopływ światła. Pod oknem mogą jednak znajdować się inne przedmioty, meble lub grzejnik. W takiej sytuacji firany do salonu powinny być krótsze i nie powinny opierać się na sprzętach. Wiele osób stosuje długość do parapetu, co pozwala stworzyć dekorację okna bez konieczności zajmowania przestrzeni poza ramą okienną. Warto zwrócić uwagę, że duża biała firana pozwoli uzyskać efekt rozświetlający i powiększy optycznie wnętrze. Ma to szczególne znaczenie, jeśli okna są zlokalizowane w kierunku północnym.

Materiały i kolorystyka

Przy wyborze materiału należy zwrócić uwagę na to, aby firany stanowiły spójną całość z innymi elementami wyposażenia. Wielkość powinna być dopasowana do rozmiaru okna oraz objętości pomieszczenia. Firany do salonu mogą być wykonane z różnych materiałów, jak również stosować można różne sposoby upięcia. Pamiętajmy, że każda tkanina będzie układać się nieco inaczej i ma to wpływ na ogólny wygląd wnętrza. Kolorystykę można dopasować do dywanu na podłodze, dzięki czemu salon będzie wyglądał bardziej elegancko.

Przed zakupem firan do salonu trzeba przemyśleć różne sposoby zawieszenia na karniszach. Od tego zależy ilość materiału. W wielu przypadkach szerokość materiału może wynosić nawet 2- lub 3-krotność wymiarów okna. Wiele osób poleca żakardowe firany do salonu. Mogą składać się z rozbudowanych wzorów, jednokolorowych lub wielokolorowych. Mają delikatny wygląd, ale dostępne są wersje bardzo bogato zdobione. Tego typu firany nie będą pasować do każdego rodzaju aranżacji, ale mogą stanowić mocny akcent dekoracyjny we wnętrzu o minimalistycznym charakterze.