Firany do salonu w różnych aranżacjach

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Wiele osób traktuje go jako pokój reprezentacyjny, w którym spędza czas cała rodzina i przyjmowani są goście. Z tego względu warto stworzyć odpowiedni klimat wnętrza. Można to zrobić za pomocą dodatków takich jak firany. Mogą mieć różny wygląd, a ich wygląd należy dostosować do układu pomieszczenia i kolorystyki innych elementów wyposażenia.

Materiały i kolory

Firany do salonu – Nie Tylko Firanki powinny być dobierane przy uwzględnieniu wielkości pomieszczenia. Ilość dostępnej powierzchni ma znaczenie, bo dekoracja okna może skutecznie powiększyć lub zmniejszyć optycznie salon. Jasne firany wykonane z delikatnego materiału rozświetlą wnętrze, natomiast cięższe wersje sprawią, że salon może wyglądać przytłaczająco. Bardzo ważna jest też kolorystyka materiału. Bardzo często wykorzystywane są firany białe, bo jest to kolor uniwersalny i pasuje do każdej zasłony.

Monotonny charakter wnętrza można jednak przełamać poprzez użycie mocnego akcentu kolorystycznego. Firany do salonu można uzupełnić kolorową wstawką, na przykład, w formie czerwonej lub niebieskiej tkaninowej podwiązki. W sklepach dostępne są też firany wykonane z tkanin w wielobarwnych wzorach. Jest to propozycja dla osób bardziej odważnych, które lubią się wyróżniać. Taka dekoracja może wyglądać szczególnie dobrze w dużym pomieszczeniach.

Zmiana stylu salonu

Trzeba pamiętać, że firany do salonu mogą zmienić styl wnętrza, na przykład, na bardziej elegancki lub romantyczny. Klasyczne salony są często wyposażone w długie firany z wzorami zawierającymi motywy kwiatowe. Można też wykorzystać firany zasłaniające połowę okna, ale trzeba wtedy wybrać materiał z estetycznymi marszczeniami. W nowoczesnych pomieszczeniach najlepiej pasować będą firany gładkie lub z prostymi, geometrycznymi wzorami. Mogą podkreślić charakter wnętrza, zwłaszcza jeśli jest urządzone w modnym stylu minimalistycznym.

Wygląd i funkcjonalność

Wygląd powinien iść w parze z funkcjonalnością. Dlatego firany do salonu powinny nie tylko uzupełniać styl pomieszczenia, lecz chronić przed nadmiernym wpływem promieni słonecznych. Jeżeli okna znajdują się w niewielkiej odległości od innych budynków, firany pozwolą też ograniczyć widoczność z zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie nocą, gdy chcemy zachować więcej prywatności. Nie mniej istotne są akcesoria, za pomocą których można upiąć firanę oraz ogólny sposób mocowania. Odpowiednio dobrane firany do salonu będą doskonałym dopełnieniem przytulnego wnętrza służącego wszystkim domownikom.